تنفس همه انسان‌ها از یک سوراخ بینی است

چرخه تنفس چیست؟؟؟

به آینه نزدیک شوید. و از بینی خود هوا را بیرون بدهید. دو علامت بخار آب روی سطح آینه شکل می گیرد. اما یک علامت از دیگری بزرگتر خواهد بود. زیرا طبق  الگوی تنفسی، مردم بیشتر از یک سوراخ بینی خود برای تنفس استفاده می کنند.

دکتر مایکل بنینگر، پزشک متخصص گوش و حلق و بینی. در کلینیک کلیولند در این رابطه می گوید: معمولا حدود ۷۵ درصد تنفس همه انسان ها از یک سوراخ. و ۲۵ درصد از سوراخ دیگر انجام می شود.

و البته سوراخ بینی غالب در طول روز تغییر می کند. این موضوع، چرخه بینی یا چرخه تنفس نامیده می شود. معمولاً متوجه تغییر در مسیر تنفسی خود نمی شویم. اما به طور طبیعی در حین تنفس، یک سوراخ بینی کمتر به عبور جریان هوا کمک می کند.

الگوی تنفسی انسان چگونه است؟؟؟

مطالعه ای در سال ۲۰۱۶ در مجله PLOS One منتشر شد. پژوهشگران دریافتند به طور متوسط الگوی تنفسی انسان هر  دو ساعت یکبار تغییر می کند. بر اساس این مطالعه، افراد راست دست تمایل به صرف زمان بیشتری برای استفاده از سوراخ بینی چپ خود دارند.

هنوز هیچ کس نمی داند که چرا چرخه بینی ایجاد می شود. اما یک نظریه رایج در این رابطه وجود دارد. که می گوید این امر به تامین رطوبت در یک طرف بینی می افزاید. تا خیلی خشک نشود.

اکثر مردم از وجود چرخه بینی آگاهی ندارند. با این حال ، ممکن است در هنگام خواب این موضوع بیشتر مشخص شود. اگر فردی به پهلوی راست خود دراز بکشد، باعث می شود که سوراخ بینی پایین- سوراخ بینی راست – بیشتر متراکم شود. البته اگر فردی چرخه سوراخ بینی مناسب را به طور تصادفی انتخاب کرده باشد. هیچ مشکلی را حس نمی کند. اما اگر چرخه بینی باعث شده باشد سوراخ بینی چپ بیشتر متراکم و سوراخ بینی سمت راست به دلیل خوابیدن به پهلو تنگ شود. ممکن است تنفس دشوار شده. و فرد از خواب بیدار شود.

چگونه متوجه چرخه تنفسی خود شویم؟

معمولاً افراد تنها در صورتی متوجه چرخه تنفسی می شوند که یک طرف بینی خود را مسدود کرده باشند. یکی از راه هایی که ممکن است این موضوع را مشخص کند، هنگامی است که تیغه بینی فردی به دلایلی مانند انحراف یا شکستگی، جابجا شده. و به یک طرف فشار بیاورد. برخی از افراد همچنین در بینی خود دارای پولیپ هستند. که می تواند در روند تنفس مشکل ایجاد کند.

اگرچه ممکن است هنگام سرماخوردگی بینی شما دچار گرفتگی شود. اما این به دلیل چرخه بینی نیست. به طور کلی، هر دو سوراخ بینی در هنگام بیماری تنگ می شود. بنابراین بدون توجه به جایی که در چرخه تنفسی، فرد سرماخورده دچار مشکل می شود. داروهایی مانند اسپری های ضد احتقان بینی و همچنین ورزش می توانند به شما در تنظیم تنفستان کمک کند.
بر اساس مطالعه ای که در مجله تخصصی گوش و حلق بینی (Ear, Nose & Throat Journal) در سال ۲۰۲۱ منتشر شد. پژوهشگران دریافتند رابطه جنسی می تواند بینی را باز کرده. و جایگزینی طبیعی داروهای ضد احتقان باشد.

 

منبع: سیناپرس

برای اطلاع از پاسخ سوال خود اینجا بزن
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نیلوفر
نیلوفر
1 سال قبل

راجع به گرفتگی گوش بعد از جراحی

1
0
سوال خود را بپرسید!x